Близо 100 000 деца ще бъдат подпомогнати чрез проект по новата програма „Образование“
Близо 100 000 деца и ученици ще получат обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие по проект „Успех за теб“ по новата програма „Образование“ 2021 – 2027, финансирана от ЕС. Договорът за него бе подписан от министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов и проф. Георги Вайсилов – изпълнителен директор на ИА „Програма за образование“ и ръководител на Управляващия орган. Проектът за 151 млн. лв. е първият, изпълняван от МОН, който ще бъде финансиран по процедура „Обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие в училищното образование“ на новата програма.
„Това е своеобразно продължение на Механизма за обхват, който се реализира от няколко правителства поред. Това дава възможност да направим училището желано за децата и да можем да обхванем колкото се може повече от тях в училищната мрежа. Миналата година постигнахме успех и върнахме в класните стаи над 10 000 ученици. С този проект ще имаме възможност отново да наблегнем на тези дейности, като освен към децата той е насочен и към родителите. Заинтересовани страни ще бъдат също медиатори, социални работници и друг педагогически и непедагогически персонал, които със своите дейности ще подпомогнат обхващането на децата в училищната мрежа“, коментира министър Пенов.
И добави, че дейностите са насочени и към децата със специални образователни потребности. Със средства по проекта могат да се назначат специалисти – ресурсни учители, психолози, логопеди, включително медиатори за тези, които са от уязвими групи.
В дейностите са заложени занимания по интереси, междуучилищни дейности и допълнителни обучения по учебни предмети. Идеята е учениците, особено от уязвимите групи, да преодолеят затрудненията в ученето и да преминат по-плавно през етапите на образование. „Бихме желали чрез дейности по Проекта да ги подпомогнем и те да могат да получат знания и умения, необходими за реализацията им на пазара на труда“, отбеляза министър Пенов.
Той заяви още, че Проектът е фокусиран върху ученици между I и VII клас, но дава и възможност някои от дейностите да се развиват и за подкрепа, свързана с явяването на държавните зрелостни изпити. Специално по усвояването на материята по български език и литература, където ще бъдат включени и ученици от гимназиален етап.
Училищата ще получават и финансиране за работа с деца с изявени дарби, за тяхната подготовка в областта, в която те развиват своите заложби и способности.
В Проекта има заложени и обучения на над 4000 педагогически специалисти и непедагогически персонал. Тук се включват и образователни медиатори, социални работници и друг непедагогически персонал.
От своя страна, проф. Георги Вайсилов припомни, че Програма „Образование“ разполага с бюджет от 1,9 млрд. лв., или около два пъти повече, отколкото бе предвидено за образование в миналия програмен период. Той заяви, че това е първата от серия операции, насочени към обща и допълнителна подкрепа за училищното образование. През тази година се предвижда да бъде обявена аналогична операция и за предучилищното образование в детските градини.
Министър Пенов коментира настояванията на директори и учители да се въведе оценка и за поведението на учениците. „За да има оценка за дисциплина, първо би трябвало да бъде изменен Законът за предучилищното и училищното образование. Моето разбиране за философията на ЗПУО е, че той е насочен към подпомагането на децата, които имат известни затруднения в своето развитие, от гледна точка на поведението им, приобщаването им, разговори с тях и техните родители, за да може да се постигне съответният образователен и възпитателен ефект“, заяви той.
„Смятам, че има и други мерки, които могат да се прилагат, и те трябва да бъдат с приоритет като превенция, преди да се стигне до прилагането на съответното дисциплинарно наказание. Но това е комплексен въпрос – от една страна, са родителите, от друга са децата, от трета – учителите. И може би отново трябва да подискутираме този въпрос с експертната общност – с педагози и психолози, и да помислим по кой път да се върви. Но смятам, че меките мерки са за предпочитане, защото такава е в момента и съвременната среда, отколкото един административно-команден подход“, каза проф. Пенов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg