Българските ученици спечелиха четири награди от Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който се проведе между 9 и 14 септември в Катовице, Полша. В тазгодишното издание на EUCYS участниците са 143 и представят проекти в най-различни научни области, сред които биология, химия, компютърни науки, инженерство, опазване на околната среда, математика, медицина, физика и социални науки.
Страната ни бе представена от трима млади учени
– Александра Петкова (XII клас в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“), Делян Бойчев (I курс във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) и Стефан Гайдаров (XII клас, Математическа гимназия „Акад. К. Попов“ – Пловдив). Те бяха избрани като победители от XXVI национален конкурс на МОН „Млади таланти”.
„България е една от най-добре представящите се страни в Европейския конкурс за млади учени. Тези резултати са плод на невероятния труд на младежи като Александра Петкова, Делян Бойчев и Стефан Гайдаров“, казва за „Аз-буки“ д-р Константин Делчев – заместник-национален организатор на EUCYS.
И посочва, че след 2021 г. страната ни неизменно има участник сред 12-те най-добри проекта (носителите на една от четирите първи, втори или трети награди). България печели в областта на математиката и информатиката, а тази година – и на физика.
Александра Петкова взема първа награда на Конкурса, придружена със 7000 евро.
Нейният проект – „Теоретично и експериментално изследване на корабни следи“, е в областта на физиката и представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.
„Александра се представи превъзходно. Тя е вторият българин, който взема първа награда на Конкурса след Виктор Колев“, посочи д-р Делчев.
Ученичката е отличена и с две специални награди. Едната е на Стокхолмския международен младежки научен семинар (Stockholm International Youth Science Seminar), което означава, че Александра ще посети събитията в Нобеловата седмица. Получава и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва през май 2025 г. в Кълъмбъс, Охайо, като представител, излъчен от Европейския конкурс за млади учени.
„Не успях да повярвам и за трите награди, не ги очаквах. Имаше доста други добри проекти и не очаквах да са избрали точно моя. Стана доста изненадващо и не успях да го осъзнава на същия ден“, споделя за „Аз-буки“ ученичката на НПМГ.
Тя започва проекта си като подготовка на Международния турнир на естествоизпитателите, когато е в IX клас, под менторството на Никола Каравасилев. За участието си в XXVI национален конкурс „Млади таланти” го доразвива, като прави и различни експерименти.
Следващите месеци Александра Петкова възнамерява да публикува научния си труд.
Целта ѝ е това да се случи преди участието ѝ в Regeneron ISEF догодина. А след като завърши, иска да се занимава с теоретична физика. След това би развивала кариера в университет.
Делян Бойчев получава наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци.
Неговият проект „Откриване на синтетични изображения посредством надзиравано контрастно обучение“ се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Проектът на третия ни участник – Стефан Гайдаров, се казва „Енергии в деформирани равнинни решетки. Геометрично разглеждане“. Този път той остава без награда в изключително силната конкуренция на Европейския конкурс.
В рамките на три дни младите учени, заели места на своите щандове, общуват с публиката и с други участници. Те провеждат и поне пет интервюта с членове журито. „Понякога тези интервюта надвишават 40 минути. На тях е много важно участниците да покажат прилежност и професионализъм, че разбират какво вършат, и са на съответното ниво на зрялост, това трябва да се случва по ефективен и безопасен начин“, разясни заместник-националният организатор на EUCYS.
„Средата беше професионална, имахме възможност да говорим с хората, рецензирали статията, която сме написали. Трима от петимата членове на журито са били рецензенти. Двама от тях са експерти в областта на физиката, в която е и моят проект. С тях интервютата бяха по-дълги – споделя Александра Петкова – Имаше въпроси откога съм започнала да се занимавам с проекта, както и няколко технически по експериментите, които правех за него. На останалите журиращи само разказах за проекта си, те имаха кратки въпроси.“
За нея това не е първо участие на международен научен форум, но за първи път той се провежда в този формат. „За първи път участвам на форум тип експозиция. Беше интересно, можеш да се разходиш и да погледнеш проектите на останалите участници, да поговориш с тях. Най-хубавото за мен беше, че имаш възможност да проведеш интервюта с учени, които са експерти в областта ти“, казва още ученичката.
По думите на д-р Делчев, България подпомага учениците, които желаят да се занимават с науката. Роля за това имат и националните научни конкурси, които се организират. Те дават опит на учениците, както и възможност да се запознаят с много повече специалисти.
„Това показва непрекъсната подкрепа за младите таланти. Смело можем да кажем, че в България учениците, които имат желание да се занимават с наука, получават достъп до всички необходими за целта ресурси, и то по систематичен начин. И това ще продължи да се осигурява“, посочи той.
По думите му, с началото на Националната програма „Образование с наука“ условията за това ще се подобрят още повече: „В рамките на четири години Националната програма ще осигури подкрепа за още много научни школи и достъп до ресурси в институти на БАН и водещи университети в страната, ще се реализират менторски инициативи.“
Д-р Дечев подчерта, че намирането на талантливите ученици е плод на извънкласните дейности и затова ключова роля имат школата, в които те се подготвят. „Ще се опитаме да подобрим това през идните години“, заяви още той.
Европейският конкурс за млади учени – EUCYS, е един от най-елитните научни конкурси за ученици в света, и България участва в него от 1997 г. Финансиран е по Рамковата програма на ЕС „Хоризонт Европа“. София беше домакин през 2019 г., а след Катовице домакинството поема Рига.
България предоставя и една от специалните награди на Конкурса.
В Националния семинар по теория на кодирането „Акад. Стефан Додунеков“ журито определява да участва Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка разглежда случайни процеси в графи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg