Повод за настоящата ни среща с Детска градина „Детелина“ в село Врачеш, Ботевградско, са три жени. Директорката, която често мисли „извън рамките“, проявявайки изобретателност с иновативни и модерни подходи – Зорница Ташева, авторката на детските национални номинации „Най-големият малък приятел на животните и природата“ Аксиния Боснева и все още невръстната художничка, лъчезарната Мария Попова. Приятно е да се общува с отзивчиви и отдадени на заниманията си хора. Но да започнем с мястото, където те се срещат.
Село Врачеш се определя като най-голямото в община Ботевград и дългото село. Къщите му се простират по протежение от над 4 км, а младите хора могат да останат да живеят в родното балканско място, защото освен училище имат на разположение и детска градина.
В Детска градина „Детелина“ се обучават 114 деца, в 4 групи,
а директорът Зорница Ташева споделя, че се нуждаят от разширение поради нарасналото желание на родителите да записват децата си от най-ранна детска възраст.
„Най-малкото дете в момента при нас е на 11 месеца, а най-голямото – на 6 години и 2 месеца – казва Ташева. – След като през 2018 г. направихме основен ремонт и цялостно саниране на сградата, подмяна на дограма и изграждане на нова парна инсталация на газ, нарасна и желанието на родителите да записват децата си преди навършване на задължителната учебна възраст. Те започнаха да се увеличават, което доведе и до нарастване на персонала. Сега 21 души, сред които има ресурсен учител и медицински сестри, се грижат за малките деца на Врачеш.“
Но освен броя на малчуганите в ДГ „Детелина“ се множат и успешните изяви.
Наскоро учебното заведение събра гости и приятели, за да споделят радостта от наградата на негова възпитаничка. Рисунка на малката Мария Попова печели първо място в инициатива на фондация „АФА – България“ и представя ДГ „Детелина“ на специално организирана изложба в Народното събрание.
Фондация „АФА – България“ показа през юли в сградата на българския парламент рисунките на деца, взели участие в петте национални номинации „Най-големият малък приятел на животните и природата“, обединени в изложба под наслов „Децата на България за бъдещето на Планетата“.
По време на тържеството, посветено на наградената Мария, децата от ДГ „Детелина“ се включват активно в екоспектакъла „Малкият голям Мук“ на театър „Приятели и природа“. Събитието пълни душите на всички присъстващи, а директорът Зорница Ташева е щастлива.
„Всяко дете се нуждае от внимание, комуникация, похвала и личен пример – казва тя.
– Тези неща не могат да бъдат заменени със скъпи подаръци или време, изкарано пред екрана. В ДГ „Детелина“ развиваме „зелената идея“ от 2018 г. Чрез игри и открити уроци сред природата поставяме основата на екологичното образование. Децата са щастливи и усмихнати, когато участват в модно ревю с дрехи от рециклирани материали, когато обособяват природни кътове с цветя и билки в двора на детската градина, когато изследват природата като фоторепортери, когато спортуват и се състезават на открито. Убедени сме, че щастливото дете днес е успешен човек утре.“
Аксиния Боснева, автор на детските номинации „Най-големият малък приятел на животните и природата“, разказва за „Аз-буки“, че още през 2000 г., при възникването на идеята за номинациите, явилите се деца са имали възможност да се включат в екотеатър и беседа за отговорността на човека към животните и природата.
„Първоначално инициативата се провежда само в едно населено място, след това – в национален мащаб, а от миналата година включваме и български деца, живеещи в чужбина“, пояснява Боснева.
За малките възпитаници на врачешката детска градина интерес представлява и своеобразният талисман на изложбите на „АФА – България“, наречен Дървото на хармонията.
Това е увеличена рисунка на зимно дърво с голи клони, създадена от дете, участвало в първото издание на номинациите.
„То е нашият символ на общите усилия да излекуваме раните на планетата – казва Аксиния Боснева. – Участниците във всяка изложба оставят цветни отпечатъци от дланите си като листа на дървото и така, формирайки короната, заедно му даваме втори шанс за живот.“
За мисията на човека да съхрани природата, да защити животните и да осигури надежда за човечеството, става въпрос и в екотеатралните уроци, които се провеждат на място в учебното заведение като съпътстваща част от инициативата на „АФА – България“.
ДГ „Детелина“ участва не само в този проект за екологично възпитание.
Всяка година на 22 април децата отбелязват Деня на Земята заедно с родители, учители и служители от кметството на селото.
На последния такъв ден са обособили 4 лехи с цветя, храсти и дръвчета. Кметът на селото Драгомир Григоровски и неговият екип също участват в облагородяването на дворното пространство. Родителите даряват зелени растения, боядисват детските катерушки и дворните съоръжения за игра, а децата обогатяват знанията си и създават умения в грижа за природата.
Преди две години по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“ детското заведение се сдобива с два модерно оборудвани кабинета – на ресурсния учител и психолога и кабинет на логопеда.
„Сега в детската градина има 7 деца със СОП и още 6 записани деца, които очакват да бъде извършена функционална оценка на личностните им потребности – казва директорът Зорница Ташева. – В двата кабинета работят специалисти от ЦПЛР – Ботевград – психолог, логопед и ресурсен учител, които предоставят допълнителна подкрепа за личностното развитие на децата. Освен това имаме и ресурсен учител към детската градина, който осъществява общата подкрепа и работи за развиване на детските таланти и въображение.“
Ташева разказва, че общата и допълнителната подкрепа на децата включват различни видове терапии и дейности в областта на изобразителното изкуство.
„На 21 май 2024 г. проведохме арттерапия на чаша сок с децата от подготвителната група – споделя тя. – Дворът на ДГ „Детелина“ се преобрази в артистично място, а главните герои бяха прекрасните деца художници от подготвителна група „Слънчево детство“. Под насоките на учителите те създадоха собствени картини, забавляваха се, пиха сок, а в края, доволни и щастливи, украсиха с тях детските си стаи у дома. В заниманието се включиха и всички деца със СОП, съвместно с ресурсните учители от ЦПЛР и от ДГ.“
А дали откритият урок по народни танци, който провеждат в ДГ „Детелина“ в края на май, е музикална терапия, могат да кажа не само ресурсните учители, но и самите деца.
„В открития урок участваха 60 деца и над 150 родители – казва Зорница Ташева. – Децата представиха завидни умения в областта на народните танци. Облечени в народни носии, те се потопиха в магията на танца заедно с ръководителя си Ива Попова. Майки и татковци ни споделиха колко много децата им обичат българския фолклор и че посещават с голямо желание заниманията по народни танци в детската градина. В открития урок всяка група представи свой танц, а накрая всички заедно се хванаха на едно голямо хоро.“
И ето така, докато усвояват умения по танци, музика и рисуване, докато се възпитават в любов към природата, децата на Врачеш растат в детска градина, която родителите не само харесват, но искат да стане и по-голяма.
Директорката твърди, че е обградена от добри учители и се старае да дава личен пример при изпълнение на задълженията си.
Завършила в СУ „Св. Климент Охридски“ магистърска програма „Предучилищна и начална училищна педагогика“, с I професионално квалификационна степен на тема „Управление на образованието“ и стаж като начален учител в ОУ „Васил Левски“ – Ботевград, от 2017 г. до настоящия момент Зорница Ташева работи като директор за благото на децата в ДГ „Детелина“ в село Врачеш.
Вярва, че директорът е вдъхновител за учителския колектив. Стреми се да прилага на практика убеждението си, че където има добър диалог между учители, родители и директор, взаимен професионален и конструктивен компромис пред възникналите препятствия, там институцията убедително се развива.
„Учителският екип споделя философията, че оптимизмът и постоянството са в основата на щастието за всяка възраст – казва Ташева. – Работейки ежедневно с децата, учителите влагат позитивизъм и търсят доброто във всяка възникнала ситуация. По този начин и децата се научават да възприемат заобикалящия ги свят положително. Именно това ги прави щастливи и споделят с нас, че идват с желание на детска градина.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg