В тази история се събират два лъча. Първият идва от Театър „Цвете“, вторият – от новосъздадената форум-театрална трупа „Свободни електрони“ в Профилираната хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“ в Сливен, която успя да провокира до такава степен публиката на Сливен и да привлече вниманието на националните медии, че историята да достигне до всички нас.
А иначе разказът е за едни хора, които помагат на други, предимно – деца и младежи, като работят за тях и с тях. Затова има социален елемент – проява на по-добрата част от нас, която иска и умее да протяга ръка, когато някой е в беда.
Бяла шамия, червен карамфил
Цвете Янева заедно с няколко колеги изучаващи „Актьорско майсторство за куклен театър“основават частен куклен театър и тъй като Цвете пише сценариите, режисира и организира представленията , озаглавяват театъра си с нейното име. После Театър „Цвете“ застава на една по-различна права. Търси смисъл в приложението на театъра в полза на обществото. А какво означава това?
„Преди всичко ние се опитваме да променим отношението на обществото към хора в неравностойно положение и да им помогнем да се социализират – казва Цвете Янева. – Конкретно чрез форум-театъра искаме да провокираме активно участие на учениците в търсене на решения по вълнуващи ги проблеми. Правим го чрез силата на най-голямото за мен изкуство – театралното, което незнайно защо не присъства в учебната програма. Организираме спектакли, в които показваме различни тревожни събития, когато деца или младежи се чувстват притиснати и не знаят как да се справят, пренебрегнати са или дори тормозени. Това представлява форум-театърът. Интерактивно представление, което дава на публиката най-напред възможност да наблюдава и съпреживее сцена с лош финал, а след това да се опита да предложи решения за реакция и изход. Нещо като предварителна инсценировка в безопасна среда, в която се изпробват различни модели на поведение, за да ни помогнат в действителността.“
Като театрално-социална формация, Театър „Цвете“ провежда национални и международни
тренинги, лагери за обмяна на опит при прилагането на драма- и театър техники в социалната работа,
подходящи за възпитатели, актьори, социални работници, младежи доброволци. На един от тези лагери присъства и Габриел Пърев, който впоследствие създава сливенската форум-театрална трупа „Свободни електрони“. На сайта си Театър „Цвете“ поздравява активността на своя ученик и му пожелава да дерзае и в бъдеще в помощ на подрастващите. Освен че си сътрудничи с подобни формации и обучители от страните в региона на Балканите, Западна Европа и САЩ, Театърът кандидатства с проектите си за финансиране и непрекъснато търси подкрепа и партньорство с родители, държавни и общински институции, неправителствени организации.
„Ние сме екип, който започна да представя иновативен за България театър. В другите страни съществува отдавна, но у нас го нямаше. С времето се разклонихме, така да се каже, но продължаваме заедно да създаваме театрални постановки, които са вид неформално гражданско образование за подрастващите – разказва Цвете. – Насочени сме към деца, независимо от техния произход и възможности, тъй като за тях са важни тези теми в процеса на израстването им. За да се включат позитивно в социалния живот, да изградят стойностна ценностна система и да им помогнем като превенция от прояви на насилие, етническа нетолерантност, употреба на наркотици и други подобни рискови действия.“
Цвете Янева споделя, че през 2022 г. печелят проект, финансиран от НФ „Култура“, озаглавен „Театър на познанието“, който разширява дейността им, като предоставя на малки и големи ученици
допълнителна помощ при изучаване на произведенията по български език и литература.
„С колегите Екатерина Казакова, Виолина Василева-Александрова, Мартин Ноев, Михаил Петров, Филип Гуляшки, Георги Мавров създадохме интерактивни представления по изучавани в училище произведения, подходящи за различни възрастови групи. Идеята беше да подпомогнем разбора, който се прави на тези произведения в час, да ги приближим до децата, за да ги разберат по-добре и по-лесно. Това са образователни спектакли, базирани на диалога с публиката. Актьорите разговарят с учениците, за да им помогнат да осъзнаят посланията на автора и средствата, с които ги постига. Например един такъв наш спектакъл е „Бяла шамия, червен карамфил“, по разказите на Йордан Йовков „По жицата“, „Серафим“ и „Шибил“. Неговата аудитория са ученици между VI и XII клас.“
Образователният проект предлага спектакли и по разкази на Елин Пелин, Алеко Константинов, Андерсен, а за най-малките – по здравни теми или приказки.
Основателите на Театър „Цвете“ вече 31 години работят за
приобщаване на подрастващи в неравностойно социално положение.
Към тях принадлежат всички онези, които са от малцинствени етнически групи, лишени от родителски грижи, бездомни, с физически и интелектуални проблеми, с девиантно поведение, отпаднали от училище, жертви на насилие и военни конфликти.
През 2023 г., благодарение на упоритостта на екипа, започва да се реализира още един проект. Този път предложението е за аудиодескрипция за незрящи, която да се прилага по време на културни събития, театрални постановки, филми, за да могат хората с проблеми да общуват, обсъждат и споделят впечатления заедно с останалите и да се почувстват социализирани.
Цвете Янева се надява, че ще се реализира и идеята им, получила финансиране от програма „Култура“ на Столична община, чрез която ще се улесни достъпът до разнообразни образователни ресурси в помощ на учителите. Пожелаваме ѝ успех, защото България се нуждае от хора, които вярват, че изкуството ни провокира да търсим верните решения за живота си.
Свободните електрони завладяха Сливен
Само с две постановки форум-театрална формация „Свободни електрони“ вече са истинска звезда в Града на Сините камъни. Сливен е очарован, а това си личи и по радостта, с която ръководителят на формацията Габриел Пърев споделя преживяното.
„Първото ни представление се казваше „Алисия в страната на веществата“ –разказва за „Аз-буки“ Пърев. – Показахме го на 12 октомври 2023 г. в зала „Сливен“, която буквално се препълни. Посетиха ни над 350 зрители! Радваме се на голям интерес.“
„Алисия в страната на веществата“ онагледява по провокиращ, но лесен за възприемане начин вредата от употребата на наркотици. Представлението се играе при голям интерес и на импровизирана сцена пред учениците на ОУ „Христо Ботев“ в село Самуилово. За Пърев, който е на 23 години, да се показват на младите хора трудни житейски ситуации, които нямат щастлив край, е реалистичен подход. „Такъв е животът!“, казва той. И уточнява, че на спектакъла миналата година освен ученици и цели класове са идвали посетители и от Сливенския женски затвор, сред които и две малолетни момичета.
Съвсем наскоро зала „Сливен“ отново е пълна. Форум-театралната формация „Свободни електрони“ играе на сцената интерактивния спектакъл „Прецаканото електронно общество“. Историята е за Мартин, чиято голяма мечта е да стане футболист и затова по всякакъв начин търси подкрепа от страна на най-близките си – приятелите и семейството. Подкрепата обаче отстъпва пред игнорирането, подигравките и… важността на мобилните телефони. В ума и предложенията на публиката е бъдещето на Марти. Тя може да спаси мечтата му, като промени сюжета.
„Този вид театър възниква през 60-те години на миналия век в Бразилия,
а при нас се появява благодарение на Театър „Цвете“, отпразнувал миналата година 30 години – обяснява Пърев. – Те провеждат лагери, на които се правят представления от типа форум-театър и се обучават желаещите да се занимават с този тип дейност. За първи път посетих такъв лагер през 2021 г. и още тогава много ми хареса. Миналата година ходих отново, но вече като ръководител. Така реших, че и в Сливен може да си направим подобна формация.“
Самостоятелната формация е предимно от ученици на Професионалната хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“
в Сливен. Общо са 11, като 9 от тях са учащи се. Благодарение на отзивчивостта на директора на Хуманитарната гимназия Дияна Костадинова могат да репетират в една от стаите на училището.
„Събираме се, когато имаме възможност, разбира се, след учебните занятия – споделя Габриел. – Получаваме пълна подкрепа от госпожа Костадинова, която е прекрасен директор и човек и на която сме много благодарни. Надяваме се, че ще подготвим още представления. Защото всяко от тях поставя различен проблем. Темата например може да бъде свързана с училищното насилие. Работим без предварителен сценарий. Театърът преминава в две действия.
В първото актьорите изиграват проблема, за да го покажат добре, като импровизират с репликите. Винаги развиваме историята докрай, за да се стигне до ескалация и завършваме с лош край. Имаме жокер, който не е участник в представлението, а осъществява връзка с публиката.
Той се изявява през второто действие, като започва разговор със зрителите и така се получава интерактивността. Публиката предлага решения, които могат да се приемат или да се отхвърлят. Важно е да се разиграе ситуацията, за да бъдат подготвени младежите при сблъсък с подобни проблеми в реалността.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg