В рамките на три дни директори на центрове за подкрепа за личностно развитие от цялата страна обменят идеи и споделят добри практики в Благоевград. Домакин на Националното съвещание от 13 до 15 ноември е Центърът за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград.
Директорът на Националния дворец на децата Татяна Досева постави начало на форума и пожела ползотворна работа на всички участници. Тя връчи плакет и диплом за принос в развитието на детското творчество на директора домакин на събитието Богдана Константинова.
Центърът в Благоевград се посещава от над 1200 деца, а школите, които предлагат, са над 25.
Палитрата от дейности е повече от разнообразна и интересна.
„Това, което правите, е вълшебство. Самата аз го виждам всеки ден. В училище децата ходят по задължение, а при вас идват по желание“, заяви от своя страна зам.-кметът по „Образование, бизнес развитие, социална и здравна политика“ на местната община Боряна Шалявска.
„Центърът ни нямаше да бъде това, което е, ако нямахме подкрепата на Община Благоевград“, обясни Константинова.
Преди да започне работната част, домакините бяха подготвили специална изненада за своите гости. Те имаха удоволствието да се насладят на изящността на малките балерини от школа „Кроазе“. Освен това имаха възможност и да опитат от солените и сладките изкушения, специално приготвени от най-новата школа в Центъра в Благоевград – „Кетъринг и предприемачество“.
Сред основните теми, около които се обединиха участниците в съвещанието, бе нуждата от ясно разписана общинска програма за стимулирането на това повече деца да посещават школите към центровете. Повдигнат бе и въпросът за нуждата на кариерните консултанти вече да се ползват със статута на педагогически специалисти, а не както досега – на непедагогически персонал.
Участниците изявиха желание и отправиха апел към Министерството на образованието и науката за предоставяне на по-голяма възможност центровете да могат да кандидатстват за финансиране по националните програми на МОН.
От страна на Министерството на съвещанието присъства Йонислав Иванов от дирекция „Приобщаващо образование“. След като изслуша всички искания, той заяви, че ще бъдат създадени работни групи, които да ги обсъдят едно по едно до намиране на решения.
Със сигурност
темата, която предизвика най-голям интерес, е необходимостта от промяна във финансирането на центровете.
Към момента то се разпределя спрямо населеното място, а не спрямо всеки център поотделно. Това означава, че ако в един град има три детски комплекса, то отпуснатата сума за града ще бъде разпределена на три.
„Няма такъв термин като дофинансиране. Ако общината ви дава толкова пари, колкото и държавата, няма да имате никакви проблеми. Всички ние работим с подрастващите в общините и точно от тях зависи бъдещето на децата им. Развитието на всеки център за подкрепа е в ръцете на местната власт“, посочи директорът на ЦПЛР – ОДК, Варна, Монка Николова.
Тя насочи вниманието на участниците и към нуждата от откриването на повече школи за пожароприложен спорт. Първата подобна школа у нас е създадена във Варна преди шест години. Сега такива има още в Стара Загора и Провадия. „Нужно е да научим децата какво да правят по време на бедствия и аварии“, посочи Николова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg