809 физически посещения на адреси във връзка с обхващането, включването и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст са извършили експерти от Регионалното управление на образованието в Кюстендил. Открити на адресите са 434 деца и ученици, а неоткрити – 375.
Десет деца са записани за първи път в образователна институция след извършен обход, а 8 деца – повторно. Това отчетоха от РУО по време на заседание на Областния координационен център в Кюстендил.
Заседанието бе свикано от зам.-областния управител Георги Джоглев, за да се отчете напредъкът по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и
предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици.
Зам.-областният управител отчете, че са реализирани съвместни дейности с Областната дирекция на МВР – Кюстендил, във връзка с установяване на местопребиваването на 46 деца и ученици.
„Осъществен е регулярен обмен на информация и координация между всички заинтересовани институции“, каза той.
Началникът на РУО – Кюстендил, Мая Стойчева-Николова обясни, че в изпълнение на Модул 1 „Подпомагане на дейността на екипите за обхват“ от Националната програма „Заедно за всяко дете“ са проведени две междуинституционални срещи с участието на 128 представители на екипите за обхват.
На срещите от шест училища и две детски градини са споделени проблеми и добри практики в дейността им, включително и в работата с родителите, по обхвата и включването на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст в образователната система, както и осигуряването на равен достъп до образование на всички деца и ученици.
Акцентът в представените практики е поставен върху
сътрудничеството и партньорството с родителите,
с образователни и други институции.
От РУО отчетоха още, че са проведени 7 организационни срещи за подобряване на сътрудничеството и взаимодействието с представителите на екипите за обхват по общини.
„За приобщаване на родители от уязвими групи, включително роми, към училищния живот и мотивирането им за образованието на техните деца също са осъществени дейности.
Проведена е кръгла маса на тема: „Представяне на добри практики, реализирани от образователните институции за приобщаване на родителите, включително от уязвими групи, към живота в детската градина/училището“ с участие на 47 педагогически специалисти от 13 детски градини и 16 училища от област Кюстендил.
В рамките на инициативата
„Седмица на моето училище“
дейности за приобщаване на родителите и на местните общности към училищния живот и към образоваността като ценност и цел са реализирани в училища на територията на област Кюстендил и са представени от 14 училища на регионална кръгла маса и с участието на родители.
В изпълнение на НП „Хубаво е в детската градина 2023“ в 7 детски градини са осъществени дейности с децата и семействата във и извън детската градина, отчитат експертите от РУО.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg