Биофотониката е едно от най-новите научни направления в медицината. В едноименната лаборатория на БАН се изследва взаимодействието на светлината с човешкото тяло.
„Новото научно поле има изключително приложни цели – казва проф. Лъчезар Аврамов, ръководител на Лабораторията по биофотоника. – Изследванията на взаимодействието между фотона и молекулата са фундаментални, но крайният резултат е търсене на ефективни методи за диагностика и лечение. На тази наука се разчита много в бъдеще.“ Според проф. Аврамов в момента медицината е твърде химизирана и цялото лечение опира единствено до лекарствата. Това е безперспективно, тъй като човешкият организъм възприема лекарствата като отрова и еволюционно са изградени системи за отхвърляне на лекарствата като терапевтично средство. Химическата медицина има винаги и отрицателни ефекти. От друга страна, към физични фактори като светлината организмът няма изградени механизми, няма и вредни последствия. Затова се разчита, че такива физически методи ще променят концепцията на цялата медицина. Научните резултати могат да се използват по най-различни начини, обяснява проф. Аврамов. Например за т. нар. спектрална диагностика. Под въздействие на светлина в определена точка на тялото се получава спектърът на нормална тъкан, който се различава от този на патологичната. По този начин може да се разработват алгоритми и методи за различаване на здрава от болна тъкан, на различни заболявания едно от друго, както и да се проследяват отделните фази на едно заболяване.
„На кожата може да се прави двумерна картина, която дава по-цялостна представа за състоянието й, и така се диагнистицира проблемът – обяснява проф. Аврамов. – Имаме два европейски патента за т. нар. оптична томография. В тях сме показали, че принципно е възможно със светлинно оптично устройство да се получава точна мамографска картина, а е известно какъв ужасен проблем е ракът на гърдата. Това се нарича оптична биопсия, при която се прилагат нетравмиращи методи, без дори да се докосват тъканите. Сега стандартът е да се прави биопсия, което носи много рискове, болезнено е и води до разпространение на туморни клетки.“
Биофотониката се използва и за лечение. Т. нар. фотодинамична медицина почива на простата идея, че чрез въвеждане на външни вещества болните клетки могат да станат фоточувствителни. След това с подбрана светлина, която съвпада с качествата на поглъщане на тези вещества, може да се унищожи туморната клетка, в същото време съседната здрава остава невредима. Фотодинамичната терапия е комбинация между химично вещество, което се натрупва от раковата клетка, и светлина, която се поглъща само от това вещество.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg