Това изтъкнаха учени слависти на форум във Венеция. Два дни палеослависти и палеобългаристи от водещи университети и изследователски центрове в Европа, както и техни студенти и докторанти, дискутират в университета “Ca’ Foscari” във Венеция нови измерения и параметри на Кирило-Методиевото наследство.
Организатор на форума е славистичното ядро на един от най-старите университети в Европа, начело със световноизвестния учен проф. Александър Наумов. В работата на форума участва и вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова. В дискусиите се включиха посланикът на страната към Светия престол проф. Кирил Топалов и посланикът ни в Италия Марин Райков.
„Досега Кирило-Методиевата проблематика се свеждаше преди всичко до диалога и до конфликта между Изтока и Запада като конфликт между православие и католицизъм – коментира проф. Наумов. – Днес това противостояние придобива друго значение. Първата и главна задача на славистите е да направим нов „прочит” на Кирило-Методиевото дело. Да излезем извън проучванията на тежките преводи и спорове за букви и знаци. Кирило-Методиевите изследвания имат много по-широка перспектива, много по-полезно би било, ако направим международно партньорство за създаване на история на идеите на двамата братя и на тяхния обмен в европейското научно пространство. Точно това е и целта на поредицата от форуми, чието начало поставяме във Венеция“, обобщи той.
„Всеки славянски народ припознава в лицето на Кирил и Методий своите Учители. Всеки славянски народ е написал своя история за тях – казва проф. Далибор Добиаш от Академията на науките на Чехия. – Но по-важното е, че Светите братя повече ни обединяват, отколкото разделят.”
„На фона на многото тревоги и събития, които се случват в Европа и на Балканите, чрез форума се потопих в науката. Дадох си сметка за настоящето и знам, че сме се отправили към бъдещето чрез хуманизма, стъпвайки на политики, основани на знанието”, сподели вицепрезидентът Маргарита Попова.
Четете повече в бр. 20, 14 – 20 май 2015 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg