Иновацията, която прилагат в СУ „Христо Ясенов“ в Етрополе, се казва „На училище с книжка и мишка“. Много преди преминаването на образователната система към дистанционен режим на работа ръководството на училището насочва усилията си в дигиталното ограмотяване на децата в начален етап на обучение. Нововъведението има за цел да създаде различна учебна среда, а ползите от него са безспорни – намалява се тежестта на ученическите раници и се придобива опит за работа с дигитални устройства.
„За трета поредна година работим по проекта „На училище с книжка и мишка“. Започнахме го с тогавашните ученици от трите паралелки във II клас, които вече са IV клас“, казва директорката на СУ „Христо Ясенов“ Мила Манчева. По думите , водещото при избора на иновацията е било, че децата с всеки изминал ден все повече време прекарват пред екрана на мобилните устройства. „След 10 – 12 години всички ще управляваме живота си през компютъра, затова сме длъжни заради тяхното по-добро развитие да отговорим адекватно на потребностите им“, обяснява тя. Посочва, че очакванията им са в края на IV клас децата да могат да създават сами дигитални продукти.
През учебната 2019/2020 г. училището в Етрополе чества 75-годишен юбилей. Традиционно празникът се провежда в последната събота на февруари. „Бяхме предвидили поредица от инициативи. За съжаление, не успяхме да изпълним програмата до финала заради въвеждането на извънредното положение през март“, разказва Манчева. Последната инициатива, която реализират, е „Предизвикателството музика“. Идеята идва благодарение на Националната програма на МОН „Иновации в действие“.
„Децата, които усетиха тръпката от изявата на уменията и знанията си в областта на музиката, си позволиха да мечтаят“, допълва директорката. Така решават сами да организират голям концерт, в който те да са с главна изпълнителска роля. „Поискаха да свирят, да пеят и да покажат това, което могат“, казва Манчева. Тържеството се осъществява с подкрепата на Обществения съвет, както и с изключителната активност на Ученическия съвет, а целта е благотворителна – събиране на средства за подобряване на училищната среда. Школото се нуждае от спешно подновяване на парната инсталация. Празникът продължава с редица инициативи, посветени на патрона Христо Ясенов, срещи с местни поети в „Литературно кафене“, но голямото тържество остава под знака на пандемията.
„След всеобщата мобилизация в града, защото „Христо Ясенов“ е училището на 90% от етрополските граждани, се явиха добри хора в лицето на проф. д.т.н. инж. Цоло Вутов, който ни зарадва в началото на учебната година и пожела да бъде дарител на ремонта на парната инсталация. Средствата, които осигуряват фирмите „Геотехмин“ ООД, „Елаците – мед“ АД, „Геострой“ АД, „Геотрейдинг“ АД по линия на благотворителната си програма „Българските добродетели“, са в размер на 1,3 млн. лв.“, казва директорката.
Ремонтът започва в началото на септември и вече е на финала. Парната инсталация е изцяло нова, горивото е сменено. В експлоатация са включени сгради, които преди това не са били свързани с отоплителната система. С дарените средства е подновена и подовата настилка във физкултурния салон и е направена хидроизолация на покрива. „Много се гордеем с този грандиозен ремонт. Осъществихме една мечта и вече имаме стабилни условия за работа и в зимния период“, казва още Манчева. Категорична е, че това е поредното доказателство, че ръка за ръка, участниците в образователния процес правят чудеса.
В най-голямото училище в община Етрополе учат 732 ученици. Паралелките от I до XII клас са общо 35. За всички деца от начален етап има целодневна организация на учебния ден, а за учениците от прогимназиален етап има сформирани две сборни групи. Към училището има и общежитие, където живеят 44 младежи. Всички те са момчета и тренират футбол в академията „Христо Стоичков“ в Етрополе. „Гордея се с учениците, преминали през прага на училището – всеки един от тях е оставил своята следа.
В по-малките населени места е така – традициите са живи и се съхраняват. Продължаваме да пишем историята на СУ „Христо Ясенов“ в електронна и традиционна физическа среда“, завършва разказа си Манчева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg