Тридесет и четирима отличници получиха грамоти от Министерството на образованието и науката след обучение по Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“. Отличията са връчени от зам.-министъра на образованието и науката Мариета Георгиева.
Общо 185 зрелостници завършиха тригодишния курс по приложно програмиране тази година и придобиха квалификация по професията. Трима от учениците са с пълни шестици – от обучението си по Националната програма и от държавния изпит за придобиване на професионална квалификация по приложно програмиране. Това са близнаците Пламен и Стоян Дарджикови от Профилираната математическа гимназия „Константин Величков“ в Пазарджик и Петър Иванов от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив.
Обучението по Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ се организира от пет центъра: към ТУЕС – София, МГ „Акад. К. Попов“ – Пловдив, ПГЕЕ „К. Фотинов“ – Бургас, ПГЕЕ „Ап. Арнаудов“ – Русе, и НПГ по КТС – Правец. Двадесет и двама от наградените ученици са се обучавали към центъра в Пловдив с координатор Росен Вълчев – преподавател по информатика в МГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. Петима от отличниците са от центъра в Бургас, четирима – от Русе, а останалите трима – от Правец.
Грамоти получават деветима учители и преподаватели от ИТ фирми и университети за високи постижения на своите ученици.
В Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ могат да се включат ученици в
Х клас, които не изучават професия от направление „Компютърни науки“. В рамките на три години те придобиват III степен на професионална квалификация по професията „Приложен програмист“. Занятията се организират присъствено и само при необходимост се провеждат онлайн. Уроците са в свободното време на учениците – през седмицата, в събота и неделя и/или през ваканциите.
От новата 2022/2023 учебна година в едногодишен курс на обучение могат да се включат и ученици в XII клас, които се обучават по специалност „Програмно осигуряване“ от професията „Програмист“.
От 2017 г. досега през обучение за ИТ умения са преминали 2500 ученици. Всеки от тях е бил на стаж в ИТ фирма, а над 85% са започнали работа в този сектор. Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии. Те се включват в преподаването, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците.
Кандидатстването за включване в Програмата през учебната 2022/2023 г. вече започна. Регистрационната форма за кандидатите десетокласници и дванайсетокласници е отворена до 23:59 часа на
9 октомври. Входящият тест е планиран за 16 октомври, а резервната дата е 23 октомври. Информация за програмата, кандидатстването и курсовете по програмата са достъпни на адрес –
https://it-kariera.mon.bg/e-learning/
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg