Интерактивната среда предоставя достъп на хора с увреждания и незрящи посетители
Петя НИКОЛОВА
Поетът, който сравнява Витоша с „теменужен остров в лунносребърни води“, отново има своя дом в сърцето на София. След 18-годишно прекъсване къщата музей на Христо Смирненски отвори врати и всеки е добре дошъл.
Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей (НЛМ), подава ръка на училищата в България и им предлага сътрудничество. „Можем да организираме за учениците тематични беседи за живота и творчеството на Смирненски. Имаме готовност и за други съвместни инициативи и събития, защото желанието ни е да превърнем къщата музей на Христо Смирненски в духовен и културен център за нашите деца“, казва Капралов.
Чрез финансовата подкрепа на Министерството на културата екипът на НЛМ предоставя на посетителите не само възстановената къща музей „Христо Смирненски“, но и възможност за достъп до нея на хора с увреждания. Къщата е паметник на културата от национално значение и това ограничава нейното преструктуриране. Но с осъществяването на проекта „Осигуряване на достъп за хора с увреждания в къщите музеи към Националния литературен музей и разширяване на възможностите за представяне и популяризиране на литературното наследство“ хора с двигателни нарушения могат да разглеждат недостъпните пространства на Музея чрез поставен екран на партерния етаж. Незрящите посетители пък могат да се докоснат до личността и творчеството на Христо Смирненски чрез преводи на Брайлова азбука на текстове, специална изработка на оригиналния почерк и подпис на поета, както и негов портрет за тактилно разглеждане.
Инкрустиран със седеф театрален бинокъл, фотоапарат и джобен часовник са сред личните вещи на големия български поет. Те могат да се видят като част от възстановената автентична атмосфера, в която многодетното семейство Измирлиеви, бежанци от град Кукуш, е живяло в периода от 1916 до 1923 г.
„Седем години майката Елисавета, бащата Димитър и четирите им деца – Тома, Христо, Надежда и Антон, се приютяват под наем в тези две неголеми стаи на ул. „Овче поле“ 116 – разказва д-р Елена Алекова, главен уредник на Музея. – В скромната домашна обстановка Христо Смирненски пише своите лирически шедьоври и необикновени публицистични и белетристични творби.“
Посетителите на отворения вече музей на Смирненски ще видят също „Микроскопична енциклопедия“ с негови стихове, подписани с псевдонима Ведбал, и илюстрирани от художника Тома Григоров, тетрадка с късни творби, която е в основата на емблематичната му стихосбирка „Да бъде ден“ (1922), предсмъртния бележник на поета, както и много снимки, писма, портрети, живописни творби и графики на известни български художници по негови произведения.
„С учителите имаме обща мисия – казва Атанас Капралов, – да възпитаваме мислещо и креативно младо поколение.“ Заедно с екипа си директорът на Националния литературен музей кани ученици от цяла България да посетят обновения дом на Смирненски.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg