Като посетител на Зоопарка в столицата, ми се прииска да си купя едно от слончетата – мандала за благоденствие, или един от стикерите птици за стъкло. А съвсем спокойно можех да отнеса у дома и някоя от красивите висящи риби. Произведенията, изработени в ателиетата на Центъра за неформално образование и културна дейност АЛОС, доставят истинска наслада.
Изложбата е позиционирана в може би най-желаната за посетителите зала – „Големи котки, аквариум и терариум“. Продължава до 20 ноември 2024 г. и въпреки че не е лесно да отклониш вниманието си от хипнотизиращия поглед на черния ягуар, си заслужава да видиш на живо цветните риби, които се носят ефирно във въздуха.
Художествената инсталация „Рибен ден“ е създадена в еднодневна работилница с 16 студенти от I и II курс,
специалност „Изобразително изкуство“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и внушава усещането, че се намирате в голям подводен свят. Но рибите са резултат от дейността на едно ателие – бонус към останалите 5 творчески ателиета, реализирани от АЛОС.
Като част от музейната им програма „Образование чрез изкуство“, изложбата, озаглавена „Ателиета на АЛОС в зоопарка“, се случва благодарение на подкрепата на Националния фонд „Култура“ през изминалите месеци на настоящата година.
Росица Маринова – координатор „Образователни програми“ към Център АЛОС, споделя за „Аз-буки“, че
ателиетата са посветени на емблематични за зоопарка животни и обвързаните с тях истории,
с културата и изкуството на местните общности, откъдето идват.
„Стремим се да покажем, че животните са важни за хората, ценени и уважавани – казва тя. – Индийският слон например се е превърнал в символ на мъдрост, сила и късмет за индийците и неслучайно е емблемата на Столичния зоопарк.“
Именно „Слон за късмет“ се нарича ателието, което привлича много от децата, посетители на Столичния зоопарк. Обект на творческата работилница става индийският бог Ганеша и двете симпатични слоници на зоопарка – Фрося и Луиза. В специална витрина в залата на изложбата виждаме сътворените от децата декорации за стена – колоритни слончета, по подобие на мандалите, които се поставят в дома, за да носят благоденствие.
Преподавателят в катедра „Визуални изкуства“ на Софийския университет и ръководител на творческото ателие „Рибен ден“ гл. ас. д-р Любен Кулелиев казва за „Аз-буки“, че отправна точка за художествената инсталация са рибите от цял свят, отглеждани в аквариумите на Зоологическата градина – София.
„Предизвикателството пред студентите беше да надскочат мащаба на аквариумите и да обхванат цялата заобикаляща среда – обяснява д-р Кулелиев. – Трябваше да използват даденостите на залата като част от композицията, да работят с пространството като градивен елемент на творбата. И те успяха. Овладяването на залата с поредица цветни обекти– риби, ефирно носещи се във въздуха над главите на посетителите, променя възприятието на влизащите хора и ги потапя в ежедневието на рибите. По този начин заедно изживяваме един обикновен рибен ден.“
Рибите са обект и на ателие „Шарено царство“. В него не са ангажирани студенти, а деца, които заедно с придружаващите ги възрастни изследват формата и окраската на рибите от Аквариума на зоопарка. Осведомяват се за това как цветовете, формата на плавниците, тялото и устата на рибите им помагат да живеят и оцеляват в различни условия и ситуации. Крайният резултат обаче винаги е и видим – с прежда са сътворени шарени рибки за спомен.
Заниманията на децата в работилниците се съпровождат от информационна и образователна кампания. Т
я е свързана със заплахите към животните и опазването им в природата и зоопарковете.
В ателието „Светлина за изчезващите видове“ се изработват фенери от рециклирана хартия, посветени на редки и застрашени от изчезване животни, отглеждани в Зоопарка, като се акцентира на ролята на зоопарковете за възстановяване на популациите на такива животни. В ателие „Спаси птица със стикер“ посетителите създават стикери на птици, които могат да се залепят на прозореца например и така да го направят по-видим за птиците и да ги предпазят от сблъсък.
С изкуство може да се спаси живот
– това е не просто послание, а доказана практика. В това вярва и Росица Маринова, която твърди, че именно изкуството е най-прекият път до познанието.
„За мен ателиетата съчетават двете ми страсти – изкуство и наука – споделя тя. – Самата аз продължавам да уча, и пробвам непрекъснато нови художествени техники, нови научни области, уча се и от децата, които участват в ателиетата. Как да съм гъвкава и покрай рисуването да поднасям многопластова информация за биологията на видовете, за културата и обичаите около тях.“
На въпроса дали в ателиетата на АЛОС са акцентирали на познанието, или по-скоро на удоволствието, Маринова отговаря:
„Убедена съм, че удоволствието е силата на програмата „Образование чрез изкуство“. Когато човек рисува мандала на малко декоративно слонче или кенгуру от точки с древна австралийска художествена техника, той може да усети начина, по който хората някога са пресъздавали животните и тяхното значение. Така става част от неусетен образователен процес, който с изкуство и игра изгражда емоционално обвързване и по-трайни знания. Рисувайки, говорим например за причините животните да имат точно такава форма и цвят и как това помага за оцеляването на видовете.“
С аборигенната изобразителна техника dot art включилите се в ателието „Древното изкуство и животните на Австралия“ правят сувенирни магнити кенгуру и киви. Творческата работилница е посветена на уникалността на австралийските животни и значението им за местните общности, както и на присъствието им в аборигенните легенди и символи.
„Всички ателиета и игрови турнири от Програмата „Образование чрез изкуство“ са със свободен достъп
за желаещите да участват, без нужда от регистрация – казва Росица Маринова. – За нас е успех желанието на децата да останат по-дълго в ателиетата, връщането им след това отново, както и това, че са провокирани и правят неочаквани, закачливи творчески импровизации на място. Радваме се на готовността им като се приберат вкъщи, да украсят дома си с творението си или да залепят на прозореца собственоръчно направения стикер, който да предпази птиците от сблъсък със стъклото. Успех на ателиетата е и включването на възрастните. С удоволствие наблюдавам как те творят заедно с деца и внуци. А създаването на образователно занимание, което едновременно да е интересно за буйни деца и бързащи родители, си е предизвикателство. Именно затова съм толкова щастлива, че успяваме да ги заинтригуваме да се спрат и заедно да правят едно и също нещо.“
Предстои да разкажем повече за разнообразната и богата дейност на Център АЛОС. Вече 21 години те създават съвременно културно-образователно съдържание и развитие на публики. Променят отношение чрез превръщането на зрителя в участник и формират трайно знание. И ако все още не сте успели да видите най-новата им изложба „Ателиетата на АЛОС в зоопарка“, едва ли са убегнали от погледа ви уникалните пана мозайки на животни, направени от цветни пластмасови капачки. От 2018 г. досега посетителите на Софийската зоологическа градина претворяват над 28 000 капачки в картини на животни, благодарение на артателиетата „МозайкаКАП“ на Център АЛОС.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg