Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-буки
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2026 Брой 3, 22-28.01.2026 г.

Окисляването на океана уврежда зъбите на акулите

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
27-01-2026
в Брой 3, 22-28.01.2026 г.
A A
Снимка National History Museum

Акулите разчитат на страховити зъби, които се регенерират през целия им живот. Ново проучване на германски учени обаче показва, че окисляването на океана може да увреди тези важни „инструменти“, предаде „Асошиейтед прес“, цитирана от БТА.

С нарастването на киселинността на океаните зъбите на акулите могат да станат структурно по-слаби и по-склонни към счупване, което потенциално застрашава тяхната роля на върха на хранителната верига.

„Открихме, че киселинността оказва корозионен ефект върху зъбите на акулите“, заяви водещият автор на изследването Максимилиан Баум, морски биолог от Университета „Хайнрих Хайне“ в Дюселдорф.

Екипът публикува резултатите си във Frontiers in Marine Science, отбелязвайки, че океаните може да станат близо десет пъти по-киселинни до 2300 г.

Учените са изследвали над 600 изхвърлени зъба на рифова акула във вода с настоящата и прогнозирана киселинност на океаните. Те установили, че зъбите в по-киселинна вода проявяват пукнатини, дупки, корозия на корените и структурни повреди.

Резултатите „показват, че окисляването на океана ще окаже значително въздействие върху морфологичните свойства на зъбите“, отбелязват учените. Акулите разчитат на хиляди зъби през целия си живот, за да регулират популациите на риби и морски бозайници.

„Зъбите на акулата са високоразвити оръжия, създадени за рязане на плът, а не за съпротива срещу океанската киселинност“, посочва Баум. Много видове акули са застрашени от изчезване, като над една трета са изложени на риск според Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Your Image Description

Свързани статии:

Учени откриват ДНК на изчезнал носорог в стомаха на мумията на малко вълче Микропластмасата – почти невидима, но много опасна Откъде е блясъкът на амолитовите скъпоценни камъни? Български принос в разкриването на загадка на микросвета: как се образуват и оцеляват леките ядра

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: акулиизследванеМеждународен съюз за защита на природатаморски бозайнициНаукаокеанокисляване

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Красимир Вълчев: Иновациите променят училището и заменят формализма с креативност

Следваща статия

Красимир Вълчев: Висшите училища трябва да бъдат допълнително подкрепени

Следваща статия
Красимир Вълчев: Висшите училища трябва да бъдат допълнително подкрепени

Красимир Вълчев: Висшите училища трябва да бъдат допълнително подкрепени

Инверсията – метод в началната училищна математика

Стимулиране на творческа активност при билингви чрез динамичен софтуер

Последни публикации

  • От детската градина до първия XII клас
  • В училището в Бачево учат чрез докосване
  • Министър Георги Вълчев разговаря с ученик от Казанлък със златни медали от математически състезания в Япония, Виетнам и Хонконг
  • В Русенския университет се провежда междурегионалното ученическо състезание Sparkling minds
  • България е домакин на европейска среща за бъдещето на висшето образование
  • Проф. Найден Шиваров, директор на Националния STEM център, в Студио „Аз-буки“: В бъдеще всички деца ще трябва да развият умения за минимум две-три професии (ВИДЕО)
  • България и Франция разширяват партньорството си в науката, висшето образование и STEM
  • Учебният час по изобразително изкуство влиза в Градската художествена галерия във Варна
  • Ученици от Кюстендил усвояват умения, които спасяват животи
  • Думата юрисконсулт и проблемът с нейния правопис
  • Кога времето, през което не работим, се зачита за трудов стаж?
  • 22 ученици от икономически гимназии участваха в обучения във водещи финансови компании
  • Ранната превенция и партньорството с училищата са ключови за психичното здраве на младите хора
  • Фотоконкурсът на „Аз-буки“ се завръща с единадесето издание
  • Продължава подкрепата за млади учени и постдокторанти
  • Бургас започва зелена промяна
  • Снимка на броя: Здравейте, господин робот!
  • Българската студентка Мария Дренчева е сред 20-те избрани за престижна европейска стипендия
  • Над 5,5 млн. евро за наука и изследвания
  • Ръст на учителските заплати със 7,5% за 2027 г.
  • Създават български цитатен индекс
  • България и Швейцария обменят опит за по-силно участие на бизнеса в дуалното ни обучение

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"