
Десетки докторанти и млади учени от различни научни области участваха във Второто национално докторантско училище по отворена наука в Центъра за върхови постижения УНИТе към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Пресцентъра на МОН.
Форумът беше открит от заместник-министъра на образованието и науката проф. Сеня Терзиева-Желязкова.
В продължение на три дни участници от различни научни области и региони в България разработиха различни аспекти на отворената наука – управлението на изследователски данни, FAIR принципите за споделяне и повторно използване на научна информация, отворения достъп до научни публикации, научноизследователската етика, гражданската наука, научната видимост и приложението на изкуствения интелект в научната дейност.
Сред лекторите бяха водещи експерти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Института по математика и информатика при Българската академия на науките, Националния център за информация и документация, както и международни лектори и представители на гражданския сектор.
Събитието е част от дейностите по Пилотната програма за отворена наука, финансирана от Министерството на образованието и науката. Инициативата подкрепя развитието на прозрачна, достъпна и обществено значима научна среда и насърчава прилагането на принципите на отворената наука в българската научноизследователска система.
Във форума участваха още заместник-ректорът на Софийския университет акад. проф. д.х.н. Тони Спасов, деканът на Факултета по математика и информатика проф. д-р Мая Стоянова, проф. Ана Пройкова и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg















