Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-буки
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025 Брой 21, 29.05 - 04.06.2025 г.

Нова употреба на глагола споделям

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
29-05-2025
в Брой 21, 29.05 - 04.06.2025 г.
A A

Надежда КОСТОВА*

Глаголът споделям вече разшири своята употреба, като започна да се използва в областите на новите технологии и на социалните мрежи. В тези нови сфери на употреба глаголът се свързва с преки допълнения (споделям снимки, публикации; споделям екран, файл), които се отличават от познатите (споделям тайна, чувства, мисли).

Напоследък обаче се срещат изречения като следното: Тя е майка на дъщеря и син, които споделя с бившия си съпруг. Тук глаголът е използван с необичайно пряко допълнение: споделям дете/деца. Очевидно тази нова употреба на глагола е свързана с термина споделено родителство.

Вероятно изречението по-горе е резултат от неправилен превод. Смисълът му може да се представи по следния начин: тя е майка на син и дъщеря и дели родителските грижи за тях с баща им, с когото се е разделила или развела.

Глаголът споделям в това изречение е избран неподходящо, защото прякото допълнение не може да бъде живо същество. Тази неправилна употреба на глагола се използва само в следните съчетания: споделям децата си с бивш съпруг(а)/партньор(ка); не е възможно *споделям децата си с приятел(ка)/роднина.

Освен влиянието на английския език в подобни примери може да се открие желанието да се изразяваме модерно и различно, както и действието на езиковия закон за икономия на изразните средства. Но каквито и да са причините за тази неправилна употреба на глагола споделям, трябва добре да обмисляме избора на думите, които използваме.

*Д-р Надежда Костова е доцент в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към Българската академия на науките.

Your Image Description

Свързани статии:

Отново за омонимите Значенията на думата спорт Здравейте, хора! 3500 деца провериха своя правопис

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: влияние на английския езикД-р Надежда КостоваНаписаното оставанеподходяща употребаразширяване на употребата на глаголсподелям

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

The Language Issue in Ukraine: Legal and Educational Challenges in the Budjak Region

Следваща статия

Language Matters: Stability and/or Change of Personality Traits in Bilingual Sample

Следваща статия

Language Matters: Stability and/or Change of Personality Traits in Bilingual Sample

Прилагането на методи, базирани на дигитални инструменти, в чуждоезиковото обучение

Нелинейность новой реальности в РКИ

Последни публикации

  • „Студио Аз-буки“ вече с над 10 000 последователи в социалните мрежи
  • Д-р Петър Цанков, носител на наградата „Джон Атанасов“ за 2018 г.: Няма пряк път до успеха
  • Учители, директори и университетски преподаватели обсъждат промените в предучилищното образование в МОН
  • Зрелостниците пишат за финансови пазари, инвестиции и ветрогенератори
  • Доц. д-р инж. Петя Трифонова: България има много региони с геотермален потенциал
  • Пробив във фотонните технологии с българско участие
  • Там, където приобщаването започва с прегръдка
  • Над 400 директори от цяла България повишават своята квалификация
  • Езикът е мост към родината
  • Образованието е повече от статистика
  • Научните открития трябва да се превърнат в пазарна стойност
  • Зрелостниците избират между „Молитва“ на Атанас Далчев и есе за границите на свободата
  • Забавно лято за учениците в село Мадан
  • В 435 училища ще се проведе матура по български език и литература
  • Защо да избягваме думата активности
  • Кога работникът има право на трудоустрояване и какви са задълженията на работодателя
  • „Евровизия“ влиза и в бургаските училища
  • Инициативата „Зелени библиотеки“ за пореден път превръща градското лято в София в пълноценно изживяване
  • 1,732 млн. евро компенсации за деца без място в ясла
  • БАН обявява конкурс за докторанти
  • МОН започва проучване сред българските учени за участието им в „Хоризонт Европа“
  • Министерският съвет прие план за действие към Националната стратегия за финансова грамотност

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"