Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-буки
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Uncategorized

Използване на Visual Basic for Applications в Excel за развитие на уменията на учениците в областта на програмирането

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
23-01-2025
в Uncategorized
A A

Стефка Анева, Елена Тодорова
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ – Пловдив (България)

https://doi.org/10.53656/math2024-6-5-usi

Резюме. В настоящата статия е представен един подход за развитие и усъвършенстване на практическите и приложните умения на учениците в областта на програмирането, с използване на възможностите на Visual Basic for Applications в Excel. Представени са пет задачи и техните решения, реализирани с помощта на вградените средства за програмиране в Excel. Чрез тези примери се автоматизира изпълнението на следните дейности – определяне на броя на четни и нечетни числа от краен брой елементи и извличане на съответните списъци; намиране на всички прости числа в зададен интервал; сливане на два сортирани едномерни масива с определен брой елементи в трети подреден масив; познаване на случайно генерирано цяло число в зададен интервал. С предложения подход и задачи се цели прилагането на формираните знания и умения на учениците в областта на програмирането в гимназиален етап, свързани с използване на разклонени и циклични алгоритмични конструкции, работа с едномерни масиви, както и креативно използване на формираните дигитални умения на учениците за обработка на таблични данни.

Ключови думи: информатика, информационни технологии, алгоритмични умения, алгоритми, Visual Basic for Applications, електронни таблици, дигитални умения, дигитална креативност

Влезте в системата, за да прочетете пълната статия Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailРазвитие на дигитални и алгоритмични умения на учениците чрез използване на Visual BASIC for Applications Default ThumbnailРелевантни ли са утвърдените таксономии за обучение в електронна среда? Default ThumbnailРазвитие на дигитални компетентности в задължителната подготовка по информационни технологии в средното училище Default ThumbnailВъзможности за изграждане на междупредметни връзки математика – информатика
Етикети: Visual Basic for Applicationsалгоритмиалгоритмични умениядигитална креативностдигитални уменияелектронни таблициинформатикаинформационни технологии

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Методът на спомагателните успоредни равнини при изследване вида на сеченията на тор с равнина

Следваща статия

Teaching Future Mathematics Teachers to solve Problems with Parameters: Ukrainian Experience

Следваща статия

Teaching Future Mathematics Teachers to solve Problems with Parameters: Ukrainian Experience

Artificial Intelligence in Cybersecurity: Rigorous Critical Review, Methodological Challenges and Future Research Directions

Вестник „Аз-буки“ – брой 3/2025 г.

Вестник „Аз-буки“ – брой 3/2025 г.

Последни публикации

  • Откриха обновената тържествена зала на Икономическия университет във Варна
  • Изграден е първият български професионален радиотелескоп
  • Бургас разширява присъствие на академичната карта
  • Откриха нов учебен корпус на столичното 55. СУ „Петко Каравелов“
  • Кръжок по физика за любители на науката
  • Русенският университет открива съвместна лаборатория с Университета Кобе
  • България е сред водещите примери в ЕС за отворен достъп до научни публикации
  • Министерският съвет одобри близо 3 млн. евро допълнително за безплатен транспорт на деца и ученици
  • Наша ученичка стана първа в Европа на международно състезание по китайски език
  • Нов физкултурен салон в ОУ „Васил Левски“ във Враца
  • Фестивал за родители в Поморие
  • МОН публикува моделите на националните външни оценявания за учебната 2026/2027 г.
  • Министър Георги Вълчев: МОН няма да пише учебници
  • Югозападният университет откри академичната година
  • Министър Георги Вълчев откри новата академична година в Лесотехническия университет
  • Училище, което връща доверието
  • Зам.-министър Таня Панчева: 40 000 ученици започват учебната година в неделните училища зад граница
  • Детска градина „Калина Малина“ в Пазарджик започва учебната година със собствен екип от психолог, ресурсен учител и логопеди
  • Проф. Преслав Наков: Независимо от технологиите човек трябва да запази критичното си мислене
  • Българска енергия блика в Саарбрюкен
  • Бургаски гимназист превърна съдбоносния 1 март 1941 г. в урок по история, политика и критично мислене
  • МОН предлага пакет от мерки за дисциплина в училище

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"