Как се прави прогнозата за времето стъпка по стъпка, каква е разликата между времето и климата и как могат да си направят дъжд, мъгла или сняг в стаята. Това и още много други любопитни неща научиха учениците от V и VI клас на 159. ОУ „Васил Левски“ в столичния квартал Челопечене при гостуването си в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Те имаха късмета да го направят в компанията на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и зам.-министър Карина Ангелиева.
От 7 ноември досега всеки четвъртък и петък ученици от различни училища се запознават на място в Националния институт с професиите на метеоролога и хидролога. Над 590 деца са участвали досега в откритите уроци – част от програмата „Образование с наука“, съвместен проект на МОН и БАН.
„Тук децата се запознават отблизо с професията на метеоролога и хидролога и се надяваме така да провокираме интереса им към ученето. За тези професии физиката е много важна дисциплина, а днешното поколение ученици като че ли най-трудно се мотивират да изучават природни науки – коментира министър Красимир Вълчев. – Метеорологията е може би най-практичната част от физиката, която е способна да увлече децата и да предизвика интереса им. Сега тук идват предимно ученици от столични училища, но се надяваме догодина да разширим обхвата и в съседните области и общини, за да дойдат колкото може повече деца. Защото със сигурност винаги ще имаме нужда от метеоролози.“
Четете повече в бр. 51-52,
19 декември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg