Стела МАРИНОВА
Всяка година мрежата от неделни училища се разраства с новоразкрити школа или филиали към вече съществуващи. Това показва, че все повече наши сънародници зад граница искат децата им да учат за българския език и култура, макар и на десетки километри от Родината. С всяко ново училище обаче нараства и нуждата от назначаването на още преподаватели. Често един педагог съчетава преподаването на няколко предмета, а разкриването на нов филиал или цяло училище в един и същи регион затруднява директорите да подсигурят нормалното протичане на учебния процес.
Някои успяват да се справят благодарение на добро сътрудничество с близки до тях български школа, разчитайки на т.нар. пътуващи учители, но тази възможност съществува само за част от тях. В същото време, в родните университети вече е обичайно бъдещи педагози да провеждат учебната си практика в български школа зад граница. Може би трябва да се помисли за инвестиции на средства, които да позволят прилагането на подобен тип стажове на кандидат-учители в неделните училища с недостиг на кадри. По този начин и младите педагози ще придобият опит в по-различна класна стая,
и школата зад граница ще разполагат с необходимия брой преподаватели.
Министерството на образованието и науката вече обсъжда създаването на нови национални програми, насочени към обучението в българските държавни и неделни училища в чужбина. Може би следващата стъпка е да се разработят и такива, насочени към осигуряването на качествени преподаватели за неделните училища зад граница, които са пазителите на българщината по света.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg